Alhambra dla zdrowia - diagnostyka osteoporozy

Alhambra dla zdrowia - diagnostyka osteoporozy
HB - Śniadanie i obiadokolacja
2 noce
między 01.03.17 a 30.09.19

Lądek-Zdrój to miejsce szczególne, ponad 700 letnie uzdrowisko pozwala nie tylko na wytchnienie i relaks, ale przede wszystkim daje niepowtarzalną możliwość by zadbać o swoje zdrowie. W ramach pobytu w Hotelu Alhambra można wykonać badania w jednym z najnowocześniejszych w kraju ośrodków badania kości - Dolnośląskim Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy. Po konsultacjach z lekarzami-specjalistami można wziąć udział w specjalistycznych programach rehabilitacyjnych i korzystać z dobrodziejstw unikatowych gorących uzdrowiskowych źródeł stosowanych w leczeniu i terapiach relaksacyjnych już od XIII wieku. Szukających wzmocnienia sił, chwili odpoczynku i wytchnienia zapraszamy do wód!

Terminy:

Od 1 marca do 18 grudnia.( z wyłączeniem 14-17.04;28.04-3.05; 15.06-18.06)

Oferta pakietu (2 osoby) obejmuje:

Ø  2 noclegi w luksusowym dwuosobowym pokoju ze śniadaniami w formie bogatego bufetu  z elementami kuchni regionalnej,

Ø  wykonanie badań w Dolnośląskim Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy w Lądku-Zdroju  - Badania densytometryczne  wraz z konsultacją  lekarską – zgodnie zezłotym standardem diagnostyki osteoporozy – dla każdej z osób,

Ø  2  kąpiele termalne w zabytkowym basenie Wojciech lub 2 godzinne karnety na 25 metrowy basen /obok hotelu/ ( w trakcie pobytu na  pokój),

Ø  możliwość zamówienia w specjalnej cenie dwudniowej kuracji wzmacniającej, serwowanymi codziennie rano świeżo przyrządzanymi sokami warzywno-owocowymi,

Ø  bogate obiadokolacje z deserami oraz napojami,

Ø  wieczorny seans filmowy w hotelowym kinie,

Ø  10 % rabatu na wszystkie zabiegi w Uzdrowisku Lądek-Zdrój,

Ø  10% rabat na masaże i zabiegi w hotelowym  SPA,

Ø  Bezpłatne wypożyczenie kijków do Nordic walking,

Ø  nielimitowany dostęp do sali treningowej (cardio),

Ø   nieograniczony dostęp do Wi-Fi.

 

Osteoporoza to choroba, którą na czas pozwolą rozpoznać jedynie specjalistyczne badania. W przebiegu osteoporozy następuje bowiem tak powolne i stopniowe odwapnienie kości, że chory nie zauważa niepokojących objawów. Niełatwo się zorientować, że wapnia w kościach za szybko ubywa. Tylko badania pozwolą rozpoznać zagrożenie osteoporozą, wtedy gdy można jej jeszcze skutecznie zapobiec.

Osteoporoza rozwija się stopniowo, zwykle nie dając objawów, dlatego trzeba wykonywać odpowiednie badania, które pozwolą  na czas rozpoznać odwapnienie kości. Już po 30. roku życia tkanka kostna zaczyna słabnąć. Jest to proces fizjologiczny wynikający stąd,
że z wiekiem obniża się aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie
witaminy D i jej wchłanianie. Obniża się również stężenie wapnia we krwi. W rezultacie kości tracą rocznie średnio 1 proc. swojej masy. Jednak jest wiele czynników, które mogą znacznie przyśpieszyć rozwój osteoporozy. A to oznacza, że kości stają się kruche i porowate, zmniejsza się ich wytrzymałość i nawet przy niewielkim urazie stosunkowo łatwo o złamania. Postępująca demineralizacja kości nie przysparza bólu, który ostrzegałby przed rozwijającą się osteoporozą. Jest jednak pewien charakterystyczny jej objaw – to niewielkie obniżanie się wzrostu.

 

„ZŁOTY STANDARD” w diagnostyce osteoporozy!

Aktualnie podstawę do rozpoznania osteoporozy stanowią: ocena gęstości mineralnej kości wykonana w dwóch lokalizacjach(w obrębie szyjki kości udowej oraz kręgosłupa w części lędźwiowej L1-L4) połączone z oceną czynników ryzyka złamań.

Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy w Lądku-Zdroju, jako wyjątkowy w Polsce ośrodek uzdrowiskowy, oferuje  kompleksowe i profesjonalne diagnozowanie oraz leczenie osteoporozy.

Densytometria jest rodzajem badania rentgenowskiego, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. Jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce osteoporozy. Daje lekarzowi informację pozwalającą ocenić i przewidzieć
 (z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat!) ryzyko złamań kości oraz podjąć decyzję
o rozpoczęciu leczenia.

Pracownia Densytometrii  Centrum zaprasza Państwa na badania gęstości kości, które wykonujemy metodą DXA z wykorzystaniem aparatu medycznego firmy Hologic DISCOVERY Wi z 2014 roku. Jedną z najistotniejszych cech urządzenia, oprócz dużej dokładności badania oraz szybkości wykonania, jest bardzo mała inwazyjność oraz niewielka dawka promieniowania, nie przekraczającą 1/30 dawki promieniowania rentgenowskiego!

Przy analizie wyników badań – niezależnie od określenia gęstości kości w g/cm2 (BMD) standardowo stosujemy metodę FRAX, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia do oceny indywidualnego ryzyka złamania osteoporotycznego oraz innowacyjną metodę TBS (Trabecular Bone Score) do pomiaru mikroarchitektury istoty gąbczastej kości (uzupełnienie metody BMD i FRAX o metodę TBS zwiększa zdolność przewidywania ryzyka złamania głównych kości, w tym złamania biodra i kręgosłupa). Wszystkie wyniki badań wykonywanych w Centrum opatrzone są komentarzem lekarza.

Pacjentów z rozpoznaną osteoporozą, po przebytych złamaniach oraz z czynnikami ryzyka osteoporozy zapraszamy na konsultacje lekarskie w Poradni Leczenia Osteoporozy oraz na realizowane w naszym Centrum specjalistyczne programy rehabilitacyjne przygotowane dla tej grupy pacjentów w oparciu o stosowane w Lądku-Zdroju nowoczesne metody kinezyterapeutyczne (m. in. ćwiczenia z oporem elastycznym i z wykorzystaniem metody biofeedback, trening na platformach tensometrycznych) oraz tradycyjne metody balneologiczne wykorzystujące korzystne działanie na metabolizm kostny radonu i fluoru zawartego w lądeckich termalnych wodach radonowo-siarkowo-fluorkowych.

Kompleksowa fizjoterapia, polegająca na stosowaniu zabiegów balneologicznych, odpowiednich form ćwiczeń leczniczych oraz specjalistycznych metod fizykalnych, odgrywa podstawową rolę, oprócz farmakoterapii i odpowiedniej diety, w terapii osteoporozy, profilaktyce złamań oraz łagodzeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów:

ü  podstawę terapii stanowią zabiegi na bazie lądeckich wód siarczkowo – fluorkowych: zawarte w wodzie fluorki są silnym stymulatorem uwapnienia tkanki kostnej, powodują wzrost grubości beleczek kostnych i masy kości,

ü  stosowane różnorodne ćwiczenia gimnastyczne poprawiają ogólną sprawność i koordynację ruchową, zmniejszają ryzyko upadków (a więc i złamań), ruch powodując  ściskanie i rozciąganie beleczek kostnych stymuluje kościotworzenie i wpływa na jakość kości,

ü  głównym celem stosowanych zabiegów fizykalnych oraz krioterapii ogólnoustrojowej jest zmniejszenie dolegliwości bólowych wywołanych postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi oraz przeciążeniem niektórych grup mięśniowych z powodu zniekształceń wywołanych zmianami osteoporotycznymi.

Zapisz się na newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij